Tandem Yumuşatma

Suda çözünmüş olarak bulunan Ca (kalsiyum) Mg (magnezyum) mineralleri suyun sertleşmesine sebep olmaktadır.  iyon değişim yöntemi ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının alınması işlemi sonucu suyun sertliğinin düşürülmesi işlemine yumuşatma denir.

Katyonik reçine vasıtası ile sertliğe neden olan Ca ve Mg iyonlarının reçine üzerinde bulunan Na (sodyum) iyonları ile yer değiştirmesi prensibine dayanır.  Böylece iyon değiştirme yöntemi ile sistemden çıkan suyun sertliği alınmış olur.  Doyuma ulaşan reçineler volumetrik ya da debi kontrollü olarak, tuzlu su vasıtası ile rejenerasyona girerek üzerindeki Ca ve Mg iyonlarından temizlenir.

24 saat kesintisiz yumuşak su ihtiyacı olan özel tesis ve proseslerde, yüksek su kullanımı ve yüksek sertlik değeri olan tesislerde, tandem tip su yumuşatma üniteleri tercih edilmektedir.

Tam otomatik tandem tip su yumuşatma ünitelerinde, reçine tankları dönüşümlü olarak çalışmaktadır. Tanklardan bir tanesi rejenerasyon işlemini yaparken, diğer tank servis konumunda olduğu için, sisteme 24 saat kesintisiz yumuşak su verebilmektedir.

Bu sistemler debi kontrollü olup, ham su sertlik derecesi ve kullanılan reçine miktarına göre, ayarlanan debilerde otomatik olarak tuzlu su ile rejenerasyon işlemine girmektedir.

Su ile çalışan her türlü makineye, tesisata bağlı boruların kısa zamanda kireç taşı bağlaması ile daralmasına, sabun vb. temizlik ürünlerinin fazla kullanılmasına neden olmaktadır.  Sert suların kullanıldıkları yerlerde oluşan kireç katmanlarının bakteriler için uygun ortam teşkil etmesinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında damar sertliği, böbreklerde taş oluşumu gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Isıtma tekniği açısından özellikle sıcak su tesisatı ve buhar kazanlarında Ca ve Mg yüksek ısının etkisi ile hızla çökerek yoğun kireç tabakası oluşturur ve ısı biriminin düşmesi ile üretilen herhangi bir ürünün standart üretiminin yakalanamaması gibi problemler yaratır.

 

çift kolonlu (tandem) yumusatma ünitelerinde kontrol ünitesi olarak tam otomatik  tandem valfler kullanilir. Sistem valf üzerinde set edilen debiye (volumetrik) göre insan müdahalesine gereksinim duymadan otomatik olarak rejenerasyon yapar.

Çift kolonlu su yumusatma sistemlerinde korozyona dayanikli fiber sarimli (FRP) gövdeler kullanilir 24 saat kesintisiz yumusak su gereken prosesler için tercih edilir. Sistem ayni özellikte iki adet filtre tanki ve tuz tankindan olusur. Kolonlardan biri  rejenerasyona girdiginde diger kolon devreye girerek yumusak su üretmeye devam eder. Sistem, düsük enerji tüketimi ve az yedek parça gereksinimiyle isletim kolayligi saglar.

STANDART ÖZELLIKLER

- Korozyona dayanikli FRP (fiber sarimli) gövde
- Programlanabilir otomatik valf
- Debi kontrol
- Otomatik geri yikama zamani ayarlayicisi
- 3-6 bar çalisma basinci
- Max. 10 bar test basinci
- Max. 50 oC çalisma sicakligi
- Gida tüzügüne uygun reçine minerali
- Elektrik Beslemesi 220 V/50 Hz

AVANTAJLARI
- Operatör gereksinimi duymadan isletme kolayligi
- Düsük isletme maliyeti
- Düsük enerji maliyeti