Otomatik Tekli Su Yumuşatma Sistemi

Su yumuşatma işlemi iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleşmektedir.  İyon değişimi sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını içeren suyun, sodyum formunda katyonik bir reçineden geçirilmesi suretiyle gerçekleşmektedir.  Sert su sodyum bazlı katyonik reçineden geçerken içerisindeki sertlik iyonları  (Ca+2 ve Mg+2);  reçineye bağlı bulunan Na+ iyonları ile yer değiştirir.

Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır.  Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur.  Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir.  Bu işleme “rejenerasyon” adı verilir.  Rejenerasyon işlemi, geri yıkama, tuzlu su emiş, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuzlu su dolum olmak üzere 5 ana aşamadan oluşmaktadır.  5 aşamanın tamamlanması sonucu reçine, kalsiyum  (Ca2+)  ve Magnezyum  (Mg2+)  iyonlarını bırakırken, sodyum  (Na+) iyonlarını tekrar kendine bağlar ve servis pozisyonuna hazır hale getirir.

Su yumuşatma ünitelerinin dizaynı yapılırken reçine tankı içine yerleştirilecek olan reçine miktarı ham su karakterine, günlük ortalama debi ve pik su tüketimine bağlı olarak hesaplanır.  Ayrıca rejenerasyon işlemi zaman kontrollü, debi kontrollü veya sertlik analizörü ile çıkış suyu sertlik derecesi ölçümüne bağlı olarak otomasyonlu olarak sağlanabilmektedir.

tekli yumusatma ünitelerinde kontrol ünitesi olarak tam otomatik Fleck ve Autotrol (dijital) valflerkullanilir. Sistem valf üzerinde set edilen zamana (timer) veya debiye (volumetrik) göre insan müdahalesine gereksinim duymadan otomatik olarak rejenerasyon yapar.

Tek kolonlu su yumusatma sistemlerinde korozyona dayanikli fiber sarimli (FRP) Wavecyber ve Structural gövdeler kullanilir. Single yumusatma sistemleri tüketimin düşük olduğu yerlerde efektif olarak kullanilir. Sistem tuz tankiyla kombinedir. Sistem, düsük enerji tüketimi ve az yedek parça gereksinimiyle isletim kolayligi saglar

STANDART ÖZELLIKLER
- Korozyona dayanikli FRP (fiber sarimli) gövde
- Tuz tanki için koruyucu kapak
- Programlanabilir otomatik valf
- Zaman veya debi kontrollü
- Otomatik geri yikama zamani ayarlayicisi
- 3-6 bar çalisma basinci
- Max. 10 bar test basinci
- Max. 50 oC çalisma sicakligi
- Gida tüzügüne uygun reçine minerali
- Elektrik beslmesi 220 V/50 Hz

AVANTAJLARI
- Operatör gereksinimi duymadan isletme kolayligi
- Düsük isletme maliyeti
- Düsük enerji maliyeti