Otomatik Kum Filtresi

Genel bir arıtım sisteminin temel olması gereken ana ünitesi, filtrasyon ekipmanlarıdır. Çünkü kendisinden sonra uygulanacak arıtım ekipmanlarının da tortudan korunması gerekir. Multi Media Filtreler suyun içerdiği askıda katı maddeleri, bulanıklığı ve diğer partikülleri uzaklaştırmak amacı ile kullanılır.

Ham su, filtre içerisinde yukaridan asagi dogru multi media malzemeden geçerken suda bulunan tortu, suda bulunan bulaniklik, suda bulunan askida kati madde (AKM), kum, mil, silt ,demir, mangan vs. quartz ve antrasitineloktrostatik özelligi ile tutularak fiziksel aritma islemine gerçeklestirilmis olur. Filtrelenen su, berrak ve tortusuz bir görünüm kazanir.

Sistemler 3 ana ekipmandan oluşur; kontrol ünitesi, filtre gövdesi ve filtre medyası.

Multi Media filtrasyon ünitelerinde, Filtre minerali olarak üç farklı çapta %98,2 SiO2 içerikli kuartz ve antrasit mineralleri bulunmaktadır.  Farklı tanecik boyutlarının kullanılmasındaki amaç, katmanlar arasında minimum boşluğun yaratılması ve maksimum seviyede tortu tutma kapasitesinin sağlanmasıdır.  Antrasit mineralinin özgül ağırlığı kuartza göre daha düşük olduğu için kum filtrelerine oranla daha hassas bir filtrasyon elde edilmektedir. Filtrelenen su, berrak ve tortusuz bir görünüm kazanır.

Multi Media Filtrelerin, katı maddeleri sudan ayırmasının yanı sıra ikinci bir görevi kendisinden sonra konumlandırılacak olan ekipmanı korumasıdır. Filtrasyonu iyi yapılmış bir sistemde diğer arıtma filtrelerine gidecek olan yük minimize edileceğinden ekipmanların ömrü uzatılmış ve verimliliği artırılmış olacaktır.

Kontrol ünitesi olarak tam otomatik valfler kullanılır. Sistem valf üzerinde set edilen zamana göre insan müdahalesine gereksinim duymadan otomatik olarak ters yıkamasını yapar. Medya yatağında  biriken tortuları drenaj hattından atarak temizledikten sonra tekrar servis konumuna döner. Multi Media Filtreler, ters yıkama işlemlerini sadece su ile gerçekleştirdikleri için, ayrıca bir sarf malzeme giderleri olmamaktadır.

Filtrelerde genellikle fiberglass tanklar kullanılır. Sistemden geçecek olan suyun debisi ve kirlilik yükü göz önünde bulundurularak tank seçimi yapılır. 

Sistemde kullanılan arıtma minerallerinin yenilenme süresi; ham su kalitesi ve sitemin kullanım amacına göre ortalama bir yıl ile iki yıl arasında değişmektedir.

Tam otomatik tortu filtresi dizayn ederken, en önemli noktalar asagida belirtilmistir
- Su kirliligi (gerekli ise ön aritma kullanilmasi)
- Geçis hizi (saatlik debi / mineral tanki kesit alani)
- Yatak kabarma yüksekligi (geri yikamadaki gerekli su debisi ve basinci)
- Saatlik pik debi (otomasyon dizayni için)

STANDART ÖZELLIKLER
- Korozyona dayanikli FRP ( fiber sarimli ) gövde
- Programlanabilir otomatik valf
- Otomatik geri yikama zamani ayarlayicisi
- 3-6 bar çalisma basinci
- Max. 10 bar test basinci
- Max. 50 oC çalisma sicakligi
- 4 farkli granül boyutunda malzeme içerigi
- Elektrik beslemesi 220 V/50 Hz

AVANTAJLARI
- Operatör gereksinimi duymadan isletme kolayligi
- Düsük isletme maliyeti
- Düsük enerji maliyeti