Endüstriyel Kum Filtresi

Genel bir arıtım sisteminin temel olması gereken ana ünitesi, filtrasyon ekipmanlarıdır. Çünkü kendisinden sonra uygulanacak arıtım ekipmanlarının da tortudan korunması gerekir. Multi Media Filtreler suyun içerdiği askıda katı maddeleri, bulanıklığı ve diğer partikülleri uzaklaştırmak amacı ile kullanılır.

Ham su, filtre içerisinde yukarıdan aşağı doğru multi media malzemeden geçerken suda bulunan tortu, bulanıklık, askıda katı madde (AKM), kum, mil, silt ,demir, mangan vs. quartz ve antrasitin eloktrostatik özelliği ile tutularak fiziksel arıtma işlemi gerçekleştirilmiş olur.  Filtrelenen su, berrak ve tortusuz bir görünüm kazanır.

Sistemler 3 ana ekipmandan oluşur; kontrol ünitesi, filtre gövdesi ve filtre medyası.

Multi Media filtrasyon ünitelerinde, Filtre minerali olarak üç farklı çapta %98,2 SiO2 içerikli kuartz ve antrasit mineralleri bulunmaktadır.  Farklı tanecik boyutlarının kullanılmasındaki amaç, katmanlar arasında minimum boşluğun yaratılması ve maksimum seviyede tortu tutma kapasitesinin sağlanmasıdır.  Antrasit mineralinin özgül ağırlığı kuartza göre daha düşük olduğu için kum filtrelerine oranla daha hassas bir filtrasyon elde edilmektedir.

Multi Media Filtrelerin, katı maddeleri sudan ayırmasının yanı sıra ikinci bir görevi kendisinden sonra konumlandırılacak olan ekipmanı korumasıdır. Filtrasyonu iyi yapılmış bir sistemde diğer arıtma filtrelerine gidecek olan yük minimize edileceğinden ekipmanların ömrü uzatılmış ve verimliliği artırılmış olacaktır.

Servis pozisyonunda mineral tabakaları arasında tutulan kirlilikler otomatik kontrol panosu sayesinde, PLC Logo üzerinde ayarlanan zaman periyotlarında ters yıkama işlemi ile sistemden uzaklaştırılır.  Cihaz üzerinde su akışını yönlendirmek için hidrolik/pnömatik kontrollü döküm/plastik gövdeli diyafram vanalar kullanılmaktadır.  Tercih doğrultusunda paslanmaz klepeli kelebek vana alternatifi de mevcuttur.

Medya yatağında  biriken tortuları drenaj hattından atarak temizledikten sonra tekrar servis konumuna döner. Multi Media Filtreler, ters yıkama işlemlerini sadece su ile gerçekleştirdikleri için, ayrıca bir sarf malzeme giderleri olmamaktadır.

Filtrelerde genellikle fiberglass tanklar kullanılır. Sistemden geçecek olan suyun debisi ve kirlilik yükü göz önünde bulundurularak tank seçimi yapılır. 

Sistemde kullanılan arıtma minerallerinin yenilenme süresi; ham su kalitesi ve sitemin kullanım amacına göre ortalama bir yıl ile iki yıl arasında değişmektedir.

SISTEM ÖZELLIKLERI 
- Korozyona dayanikli FRP (fiber sarimi) gövde
- 4 farkli granül boyutunda malzeme içerigi
- Basinç kaybi 0,3 bar
- Borulama PVC
- Alt dagitim yapisi ahtapot difizör
- 2" baglanti ölçüsüne kadar solenoid tip vanalar, 2" üstü baglantilarda Pnömatik aküatörlü, çift etkili kelebek vanalar
- Vana malzemesi: Sfero Disk, Rilsan kapli GG25 gövde
- AISI 420 mil, EPDM contali kelebek vana
- Zamana bagli ters yikama islemi
- Ters yikama ve servis otomasyonunu kumanda edecek PLC içeren IP65 sinifi pano ve yön valfleri kutusu
- Isletme basinci 2-6 bar
- Maksimum 50 oC çalisma sicakligi

AVANTAJLARI
- Operatör gereksinimi duymadan isletme kolayligi
- Düsük isletme maliyeti
- Düsük enerji maliyeti

OPSIYONEL ÖZELLIKLER
- Vanalara swich-box kontrolü
- Aquamatik veya elektrik aktüatörlü vanalar ile borulama
- Fark basinç kontrolü

TASARIM KRITERLERI
- Filtrasyon hizi 10 - 25 m3/m2/h
- Ters yikama süresi 15 - 20 dk
- Ters yikama hizi 30 m3/h