Yüzey Borulamalı Tandem Yumuşatma

Suda çözünmüş olarak bulunan Ca (kalsiyum) Mg (magnezyum) mineralleri suyun sertleşmesine sebep olmaktadır.  iyon değişim yöntemi ile sudaki kalsiyum ve magnezyum iyonlarının alınması işlemi sonucu suyun sertliğinin düşürülmesi işlemine yumuşatma denir.

Katyonik reçine vasıtası ile sertliğe neden olan Ca ve Mg iyonlarının reçine üzerinde bulunan Na (sodyum) iyonları ile yer değiştirmesi prensibine dayanır.  Böylece iyon değiştirme yöntemi ile sistemden çıkan suyun sertliği alınmış olur.  Doyuma ulaşan reçineler volumetrik ya da debi kontrollü olarak, tuzlu su vasıtası ile rejenerasyona girerek üzerindeki Ca ve Mg iyonlarından temizlenir.

24 saat kesintisiz yumuşak su ihtiyacı olan özel tesis ve proseslerde, yüksek su kullanımı ve yüksek sertlik değeri olan tesislerde, tandem tip su yumuşatma üniteleri tercih edilmektedir.

Tam otomatik tandem tip su yumuşatma ünitelerinde, reçine tankları dönüşümlü olarak çalışmaktadır. Tanklardan bir tanesi rejenerasyon işlemini yaparken, diğer tank servis konumunda olduğu için, sisteme 24 saat kesintisiz yumuşak su verebilmektedir.

Bu sistemler debi kontrollü olup, ham su sertlik derecesi ve kullanılan reçine miktarına göre, ayarlanan debilerde otomatik olarak tuzlu su ile rejenerasyon işlemine girmektedir.

Su ile çalışan her türlü makineye, tesisata bağlı boruların kısa zamanda kireç taşı bağlaması ile daralmasına, sabun vb. temizlik ürünlerinin fazla kullanılmasına neden olmaktadır.  Sert suların kullanıldıkları yerlerde oluşan kireç katmanlarının bakteriler için uygun ortam teşkil etmesinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin yanında damar sertliği, böbreklerde taş oluşumu gibi hastalıklara sebep olmaktadır.

Isıtma tekniği açısından özellikle sıcak su tesisatı ve buhar kazanlarında Ca ve Mg yüksek ısının etkisi ile hızla çökerek yoğun kireç tabakası oluşturur ve ısı biriminin düşmesi ile üretilen herhangi bir ürünün standart üretiminin yakalanamaması gibi problemler yaratır.

Yüzey borulamali çift kolonlu (tandem) yumusatma  sistemleri  Pnömatik (hava), su ve elektrik aktivatörlü vanalama sistemi ile dizayn edilir. Sistem, su sayacindan geçen debiye göre rejenerasyon yapabilen, servis otomasyonunu kumanda eden, kontrolör  veya PLC içeren IP 65 sinifi pano tarafindan yönetilir. Alt dagitim yapisinda mantar difüzör kullanilir.

Tank malzemesi olarak genellikle iç ve dis yüzeyi epoksi kapli St 37 karbon çelik kullanilir. Gereksinime göre paslanmaz çelik ve galvaniz kapli karbon çelik tanklar da kullanilabilir. Sistem tuz tankiyla kombinedir. Su yumusatma sistemi maksimum  283 m³/saat kapasiteye kadar aritma yapabilmektedir.

STANDART ÖZELLIKLER  
- Tank malzemesi SA 2 1/2 kalitesinde kumlanmis; iç yüzeyi 250 µ kalinliginda epoksi kapli, dis yüzeyi kumlama üzeri 200 µ kalinliginda epoksi bazli astar üzerine akrilik boya islem görmüs ST 37-2 karbon tanklar
- Tank test basinci 7 bar
- Borulama PVC
- Alt dagitim yapisi ayna üzeri nozul
- Pnomatik aktüatörlü çift etkili kelebek vanalar
- Vana malzemesi Sfero Disk, Rilsen kapli GG25 gövde, AISI 420 mil, EPDM contali kelebek vana
- Debiye bagli rejenerasyon islemi
- Rejenerasyon ve servis otomasyonunu kumanda edecek PLC içeren IP65 sinifi pano ve yön valfleri kutusu
- Isletme basinci 2-6 bar
- Basinç kaybi 0,5 bar

TASARIM KRITERLERI
- Filtrasyon hizi 40 m3/m2/h
- Ters yikama süresi 110 dk
- Ters yikama hizi 10 m/h

OPSIYONEL ÖZELLIKLER
- Paslanmaz çelik gövdeli tank
- Paslanmaz çelik borulama
- Vanalara switch-box kontrollü
- Aquamatik veya elektrik aktüatörlü vanalar ile borulama
- Fark basinç kontrolü