Kabinli Su Yumuşatma Cihazı

 

Su yumuşatma işlemi iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleşmektedir.  İyon değişimi sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını içeren suyun, sodyum formunda katyonik bir reçineden geçirilmesi suretiyle gerçekleşmektedir.  Sert su sodyum bazlı katyonik reçineden geçerken içerisindeki sertlik iyonları  (Ca+2 ve Mg+2);  reçineye bağlı bulunan Na+ iyonları ile yer değiştirir.

Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır.  Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur.  Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir.  Bu işleme “rejenerasyon” adı verilir.  Rejenerasyon işlemi, geri yıkama, tuzlu su emiş, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuzlu su dolum olmak üzere 5 ana aşamadan oluşmaktadır.  5 aşamanın tamamlanması sonucu reçine, kalsiyum  (Ca2+)  ve Magnezyum  (Mg2+)  iyonlarını bırakırken, sodyum  (Na+) iyonlarını tekrar kendine bağlar ve servis pozisyonuna hazır hale getirir.

Su yumuşatma ünitelerinin dizaynı yapılırken reçine tankı içine yerleştirilecek olan reçine miktarı ham su karakterine, günlük ortalama debi ve pik su tüketimine bağlı olarak hesaplanır.  Ayrıca rejenerasyon işlemi zaman kontrollü, debi kontrollü veya sertlik analizörü ile çıkış suyu sertlik derecesi ölçümüne bağlı olarak otomasyonlu olarak sağlanabilmektedir.

kabinli yumusatma Sistemleri ünitelerinde kontrol ünitesi olarak tam otomatik valfler kullanilir. Sistem valf üzerinde set edilen zamana (timer) veya debiye (volumetrik) göre insan müdahalesine gereksinim duymadan otomatik olarak rejenerasyon yapar.

Kabinet tipi su yumusatma sistemlerinde korozyona dayanikli fiber sarimli (FRP) gövdeler yüksek yogunluklu polietilenden (HDPE) imal edilen kabinlerin içerisine yerlestirilir. Kompakt sistemler max. 2ton/saat kapasiteye kadar villa, restaurant, cafe vb. yerlerde efektif olarak kullanilir. Sistem kompakt oldugu için minimum alan kaplar.

STANDART ÖZELLIKLER
- Korozyona dayanikli FRP (fiber sarimli) gövde
- Kabinet üstü polyester malzemeden kapak
- Kabinet malzemesi HDPE (yüksek yogunluk PE)
- Programlanabilir otomatik valf
- Zaman veya debi kontrollü
- Otomatik geri yikama zamani ayarlayicisi
- 3-6 bar çalisma basinci
- Max. 10 bar test basinci
- Max. 50 oC çalisma sicakligi
- Gida tüzügüne uygun reçine minerali
- Elektrik beslemesi 220 V/50 Hz

AVANTAJLARI
- Operatör gereksinimi duymadan isletme kolayligi
- Düsük isletme maliyeti
- Düsük enerji maliyeti
- Min. alan ihtiyaci